DECATHLON - Блог

Открий преходите в сняг

Blog Image

Планината през зимата и заснежените пейзажи те очароват, но ските не са твоята страст? Открий удоволствието от преходите в сняг и им се отдай без ограничения.

Преходите в сняг са достъпни за всеки и са отличен начин да откриеш зимната планина и да поддържаш форма. За малки и големи, със снегоходки или без, преходите в сняг отварят вратата към несравними изживявания сред природата. Изживей това невероятно приключение в планината. Тази статия ще ти помогне да научиш всичко за преходите в сняг - ползите от тях за твоето тяло и дух, мерките за безопасност и необходимата екипировка.

1. Какво представляват преходите в сняг?

Преходите в сняг са вид планински туризъм, при който се следва определен маршрут и с който можеш да поддържаш спортна форма.

Малко история

Човекът винаги е използвал ходенето, за да се придвижва. Но през 19-и век се ражда пешеходният туризъм (преходите), както го познаваме като спортна и развлекателна дейност. Пешеходният туризъм тогава се разглежда като развлекателна дейност, свързана със съзерцание на природата, и е различен от ходенето като средство за придвижване, при което целта е точката на пристигане, а не самото пътуване.

В най-широк смисъл преходите могат да се практикуват на всякакъв терен, в горски, равнинни, пустинни или планински местности. Но все пак изискват определена физическа интензивност, в противен случай по-скоро ще говорим за разходка или екскурзия.

Преходи в сняг могат да се практикуват навсякъде в планината през зимата, разбира се, не трябва да се излагаш на опасност. В равнинни местности, при различна денивелация, в гората, по маркирани пътеки или извън тях – водещият принцип при преходите в сняг е да се насладиш на планината при пълна свобода, далеч от натоварването на пистите, скоростта на скиорите, шума от ски лифтовете.

За да разнообразиш изживяването и в зависимост от местността, която си избрал за туризъм, можеш да правиш преходи със зимни туристически обувки или да се екипираш със снегоходки.

2. Правила на преходите в сняг

Макар преходите в сняг да са достъпен спорт, който не изисква специални умения, важно е да се знае, че планината крие предизвикателства и трябва да спазваш определени правила за безопасност, за да можеш да се насладиш на природата свободно и сигурно.

Златно правило: добра подготовка и подходяща зимна екипировка

Преди да се отправиш на преход в планината, трябва да се подготвиш: провери времето, подготви маршрута си и се екипирай с раница съдържаща вода и лека храна, която не е само да ѝ се насладиш по време на почивка, а и да ти гарантира, че ще имаш достатъчно енергия през целия преход. Ако условията не ти се струват оптимални, не се колебай да отложиш прехода.

Спазвай правилата на планината

Не ходи сам и следвай маркираните пътеки - следвай тези основни правила, за да си сигурен, че преходът в планината ще се превърне във вълшебно изживяване.

Подходяща екипировка за успешен преход

Скъсана каишка на снегоходката, щека без перо, панталон без гети... Преходът може бързо да бъде провален от дефектна или неподходяща екипировка. Тайната е да провериш оборудването си преди всяко излизане и да го ремонтираш или смениш своевременно.

3. Преходи в сняг: какви са ползите?

Глътка чист въздух в тишина и на слънце: преходите в сняг връщат енергията както на тялото, така и на духа.

Съзерцанието на природата е безкраен източник на спокойствие и хармония. А когато природата е покрита с бял, искрящ сняг, ефектът е необикновен. Несравнимо чудо, което те оставя вглъбен и успокоява суматохата на ежедневните ти мисли. Преходите в сняг са малко като да се поглезиш с медитационен сеанс в изключителна обстановка.

И не на последно място, преходите в сняг позволяват да практикуваш спорт, който е едновременно нежен и интензивен, минимално травматичен за ставите и отличен за сърцето.

4. Подходящи ли са преходите в сняг за теб?

Преходите в сняг са спорт, подходящ за всички възрасти.

Достъпни за всеки, преходите могат да се адаптират към индивидуалното физическо състояние чрез избора на подходящи маршрути. Те са спортна дейност, която можеш да споделиш със семейството или приятелите си, докато се забавляваш и се наслаждаваш на природата. При тях целта не е да развиваш скорост или да стигнеш твърде далече, а да поддържаш форма, докато общуваш с природата. След като намериш своя ритъм, можеш да се разходиш до всеки край на света, независимо от възрастта ти.

5. Необходима екипировка за преходи в сняг

Като всяка активност на открито и сред природата, особено през зимата, преходите в сняг изискват подходящо оборудване, за да бъдат едновременно безопасни и да се насладиш на деня си без ограничения.

Туристически обувки или ботуши

Това е базовият минимум за туристите. Не е достатъчно да си просто с обувки. Необходими са ти зимни туристически обувки, оборудвани с подходяща за сняг подметка със специфичен грайфер, които поддържат глезена, за да се минимизира рискът от контузии. Зимните туристически обувки са съобразени с условията на преходите в отъпкан сняг, за преходи в пресен сняг трябва да ги комбинираш със снегоходки.

Можеш да се екипираш и с ботуши. Често по-удобни от обувките, особено по отношение на осигуряването на топлина и защита срещу студа. Те обаче са по-малко ефективни по отношение на поддръжката на крака. Препоръчваме да използваш ботуши в пухкав или отъпкан сняг, когато не са нужни снегоходки.

Снегоходки

Blog Image

Те невинаги са задължителни при преходи в сняг, но са много практични, когато ходиш в пресен, дълбок сняг. Няма нищо по-добро от спускане със снегоходки в пресен сняг, за да се върнеш у дома изтощен, но истински щастлив от магическия излет в планината през зимата.

Щеки

Blog Image

Можеш да ходиш със или без снегоходки, но не можеш да се отправиш на зимен преход без щеки. Те трябва да са снабдени с широки зимни пера, за да не потъват в пресния сняг. Играят съществена роля за пазене на равновесие, помагат за предотвратяване на падания, улесняват преодоляването на трудни или стръмни подходи и помагат да поддържаш във форма горната част на тялото.

Панталон и гети

Нищо не е по-досадно от попадането на сняг в обувките. Най-добрият начин да избегнеш този проблем са гетите. Трябва да избереш или панталон с вградени гети, или да се екипираш отделно с гети, които да те защитят от навлизането на сняг в обувките, за да не се намокриш.

Принцип на 3-те слоя

Blog Image

За да се насладиш пълноценно на зимните преходи, трябва да си сигурен, че екипировката ти гарантира добра топлина, отвеждане на влага и изолация/непромокаемост. Важно е внимателно да избереш отделните слоеве - термобельо, полар и яке , за да ти е удобно, топло и тялото ти да остане сухо. И преди всичко от съществено значение за преходите в сняг е да можеш да облечеш или съблечеш някой от слоевете в зависимост от интензивността на активността, така че никога да не ти става прекалено топло или студено.

Ръкавици

Заложи на лекотата и избери ветроупорна материя, като за предпочитане е да имаш резервен чифт в раницата. Може и да не ги сложиш, щом условията не го изискват, но в никакъв случай не тръгвай на преход без ръкавици.

Слънчеви очила

към светлината в планината, те са от съществено значение дори когато няма слънце, за да предпазят от очите ти от отраженията.

Раница

Твоята екипировка за оцеляване трябва да те придружава навсякъде, без да ти тежи - бутилка с вода, лека храна, спасително одеяло и комплект за първа помощ, слънцезащитен крем и др. Всичко това, прилежно прибрано в раницата ти. На раницата можеш да закачиш щеките си или някоя от дрехите, които си съблякъл.

За най-опитните: екипировка за безопасност

Тези от вас, които са свикнали да излизат извън отъпканите пътеки, освен добра туристическа екипировка, трябва да се екипират и с най-важното оборудване за безопасност: лавинен детектор (DVA), раница, лопата и сонда.

Лавинен детектор (DVA)

Лавинният детектор е устройство за откриване на пострадали от лавина, което има режим на приемане и режим на излъчване на вълни. Когато се отправиш на преход, устройството се поставя в режим на излъчване. А ако си свидетел на лавина, трябва да го превключиш в режим на приемане, за да ти помогне да откриеш пострадалите. Това устройство помага за твоята безопасност, както и за тази на хората, които те придружават. Моля, имай предвид, че е необходимо да се обучиш в използването на това устройство.

РАНИЦА, ЛОПАТА, СОНДА

Това е минимумът, който трябва да вземеш, за да си подготвен за всяка ситуация. Раницата позволява да носиш екипировката си за безопасност, но също така вода, лека храна, комплект за първа помощ, евентуално резервни ръкавици и др. С лопатата и сондата можеш да спасиш живота на пострадал от лавина. Още веднъж те насърчаваме да се обучиш в използването на средствата за безопасност, като посетиш курс за лавинна безопасност.

Дори опитните туристи не трябва да забравят, че златното правило в планината е винаги да планираш и подготвиш добре прехода си и най-вече да знаеш как и кога да се откажеш, ако условията не са оптимални.

Изкушен ли си от приключението на зимните преходи в планината? Не се колебай повече, грабвай щеките, следвай маркировката и ни разкажи за твоето преживяване.