Как да възстановиш непромокаемостта и промазката на екипировката си?
Твоята непромокаема или промазана екипировка губи ефективност след първите няколко обличания? Разбери как да възстановиш първоначалните ѝ качества в тази статия.
С нови непромокаеми или промазани дрехи не рискуваш да се намокриш. Материята им има покритие, което предотвратява абсорбирането на вода. Но износването и многократната употреба могат да намалят ефективността на водоотблъскващата обработка. Не се притеснявай, има няколко лесни начина за възстановяване на водоотблъскващото покритие на непромокаемия панталон или якето ти, за да можеш да продължиш да се наслаждаваш на спортните си приключения, без да се намокриш.
Промазка и непромокаемост: каква е разликата?
Непромокаемата мембрана блокира проникването на вода и влага, като същевременно отвежда потта навън.
Преди да ти споделим нашите практични съвети за възстановяване на водоустойчивостта на дрехите, искаме да ти обърнем внимание, че непромокаемост и промазка не са едно и също нещо.
Съществуват няколко степени на непромокаемост, категоризирани по скала от 1 до 5 (колкото по-висок е показателят, толкова по-висока е степента на непромокаемост), които се осъществяват с помощта на различни обработки.
Промазката се вижда лесно: водата ще образува капки върху тъканта. Тя не позволява дрехите да се напоят с вода и да натежат. Следователно промазката на една дреха представлява способността на материята да не задържа вода и да я кара да се плъзга по повърхността ѝ, без да попива. По този начин дрехата не се намокря и остава лека и дишаща. Промазката се постига и чрез обработване на външната страна на плата, но с течение на времето тя губи свойствата си и трябва да бъде подновявана редовно.
Как да се грижиш за облеклото си, за да си осигуриш дълготрайна непромокаемост?
Като възстановяваш водоустойчивостта на дрехите или екипировката си, ти избираш да живееш по устойчив начин и да ограничиш въздействието си върху околната среда. От финансова гледна точка това ще се отрази благоприятно на бюджета ти. 😉
Как поддръжката и прането на непромокаема и промазана екипировка влияе върху водоустойчивостта ѝ?
Всъщност почистването премахва частици като прах, замърсявания и др., които запушват порите на мембраната. Тя е подобна на филм с малки дупки (пори), който предотвратява проникването на вода, като същевременно отвежда изпотяването (дишане). Запушването на тези пори представлява препятствие, което влияе на дишащата функция на мембраната на дрехата.
Не се препоръчва обаче да переш екипировката и оборудването си прекалено често.
При всяко пране материята на дрехата е подложена на изпитание. Различните части са съединени заедно чрез шев, който може да е термолепен или към него да е залепена хидроизолационна лента. Прекомерното триене може да повреди шевовете и така да се намали водоустойчивостта на дрехата.
Възстановяване на водоустойчивостта: кога и как?
Не е необходимо да възстановяваш непромокаемостта на облеклото си след всяко пране и сушене.
Как да разбереш дали е време твоята дреха да премине такава процедура?
Можеш да направиш този лесен тест. Напръскай дрехата си с няколко капки вода. Ако водата не прониква и остава на капки по повърхността на тъканта, не е необходимо повторно активиране на непромокаемостта. Ако обаче материята абсорбира капките вода, дрехата е загубила непромокаемостта си. В този случай следвай внимателно съветите по-долу.
Как да поддържаш и възстановиш непромокаемостта на облеклото си (яке, панталон и др.)
Стъпка 1: Преди пране
Затвори всички ципове и капаци на джобове, свали частите, които не могат да се перат. Отпусни всички връзки и ластици, изпразни джобовете. Обърни дрехата наопаки.
Стъпка 2: Пране
Препоръчва се пране с програма за синтетика или деликатно пране на 30°С или 40°C с обикновен перилен препарат. Внимание: да не се използва омекотител. Той може да наруши първоначалните качества на дрехата. Същото се отнася и за белината. За да избегнеш неприятни изненади, не смесвай екипировката си с дрехи от различен цвят и материи. Не мачкай и прегъвай твърде много дрехата, когато я слагаш в барабана на пералнята. Не препълвай пералнята. Много важно: избери програма за обилно изплакване или избери два цикъла изплакване, за да се отмият всички остатъци от перилния препарат.
Стъпка 3: Сушене
Сушенето е важна стъпка за възстановяването на водоотблъскващото покритие. Един съвет: остави дрехата да изсъхне напълно на въздух в хоризонтално положение. В никакъв случай не я слагай върху радиатор. След това можеш да я пуснеш в сушилнята на програма за синтетика за кратко – 10-15 минути. Внимание: не трябва да пресушаваш дрехата. Облеклото трябва да е напълно сухо, преди да се пристъпи към реактивиране на непромокаемостта му в сушилнята.
Стъпка 4: Възстановяване на непромокаемостта
Съществуват няколко начина да възстановиш промазката или непромокаемостта на твоите дрехи.
На първо място е сушилнята. Това е най-лесният начин. Достатъчно е просто да пуснеш облеклото си на кратка програма за деликатно пране. Следвай нашите инструкции, за да не повредиш екипировката си.
Нямаш сушилня?
Открий други начини в останалата част от тази статия.
Гладене с цел реактивиране на промазката: добра или лоша идея?
Някои производители на водоустойчиви мембрани препоръчват гладене за възстановяване на водоустойчивостта на екипировката.
Но ние не те съветваме да го правиш, защото е изключително деликатно упражнение. Трудно е да се контролира перфектно топлината на ютията, а твърде горещата ютия може да повреди мембраната на дрехата, вследствие на което да загуби всичките си технически качества.
Какви други решения и продукти съществуват?
Ако нямаш сушилня, има алтернативни начини, с които да се приложи топлина върху материята, за да се осъществи реактивиране на първоначалното химическо покритие на тъканта.
Можеш да замениш сушилнята с твоя сешоар. Прекарай го на около тридесет сантиметра над дрехата. Стреми се да поддържаш постоянно това разстояние, в противен случай рискуваш да повредиш плата на дрехата си.
Ако въпреки тази операция на пране, обилно изплакване и след това сушене, капките вода не се задържат на повърхността на плата, не се отчайвай – не е нужно да купуваш ново облекло. Можеш да използваш импрегниращ спрей или препарат за възстановяване на непромокаемостта.
Как да използваш препарат за възстановяване на непромокаемостта?
Лесно ще намериш продуктите ни за тази цел – импрегниращ спрей, аерозол или препарат за възстановяване на непромокаемостта, създадени специално за текстил. Преди употреба прочети инструкциите.
Спрей за възстановяване на промазката
Достатъчно е само да напръскаш равномерно повърхността на материята от разстояние 20 см.
След това остави дрехата да съхне между 10 и 12 часа, за да може продуктът да попие добре в тъканта.
препарат за възстановяване на непромокаемостта
Има 2 начина за използването му:
➡️ Ръчно пране: просто накисни облеклото си за 15 минути във вода с температура 30°C, съдържаща импрегниращия препарат.
➡️ Машинно пране: сложи импрегниращия препарат в отделението за омекотител и използвай програма за деликатно пране на 30°C.
⚠️ Не използвай перилен препарат или омекотител. Ако искаш да почистиш дрехата си, трябва да я изпереш, преди да пристъпиш към възстановяване на непромокаемостта ѝ.