Облекло за лов през зимата: избери правилната екипировка, за да се защитиш от студ и вятър
Тайната на добрата защита от студа е в изолацията. За да се насладиш пълноценно на ловния излет, трябва да си сигурен, че екипировката ти гарантира добра термоизолация, като комбинираш няколко слоя дрехи за лов с допълващи се характеристики. Принципът е ясен, обаче как точно да го постигнеш? Най-популярна и ефективна е системата на 3-те слоя.
Първи слой – термобельо за отвеждане на влагата от изпотяването
Често не обръщаме внимание какво обличаме като първи слой, но той е много важен за цялостната защита от студа. Отвеждането на влагата от изпотяването по време на физическа активност е от основно значение, за да се запази тялото сухо и топло.
Ако си сигурен, че няма да се потиш, можеш да облечеш обикновена тениска за лов или топъл първи слой от кардирана или поларена материя. При по-интензивни активности, водещи до изпотяване, мериносовата вълна е най-добрият избор – тя осигурява топлина, а хидрофилните нишки абсорбират влагата и я отвеждат от тялото. Благодарение на дишащите ѝ свойства, няма да усещаш влага и студ. Да, тази материя е многофункционална – тя е топла и дишаща. Ако не искаш да носиш вълна, тогава високотехнологичната термоблуза с дълъг ръкав също е добро решение.
Втори слой - полари и елеци за топлина и комфорт
Вторият слой осигурява необходимата на тялото ти топлина. Дрехата, избрана за втори слой, също трябва да е добре адаптирана според климатичните условия и интензивността на натоварване по време на ловния излет. Затова не се колебай да сложиш резервни дрехи в раницата си за лов, ако времето е нестабилно или не знаеш колко време ще трябва да вървиш.
Пуловерите, поларите и леките долни якета са най-предпочитаният втори слой дрехи.
Внимание: не пренебрегвай дишащите свойства на дрехата втори слой. Ако при изпотяване влагата не бъде отведена, ще се получи обратният ефект – постоянно усещане за студ. Механичното проветрение (например цип на врата) позволява добра вентилация при движение. Знаеш ли какви са предимствата на ватирания елек? Той предлага много добро съотношение между топлина и свобода на движение. Когато говорим за топлина и термоизолация, трябва да вземем предвид също и вятъра. Ветроустойчивият втори слой може да бъде много полезен при продължителен лов на пусия, особено на открито и ветровито място. Той ще допълва твоя трети слой.
Трети слой - якета и екипировка за защита от външни елементи
Третият слой осигурява защита от неблагоприятни външни условия - дъжд, агресивна растителност, вятър и т.н. Ето защо неговите технически характеристики трябва да бъдат съобразени с твоите нужди - видимост по стандарта за ЛПС, камуфлаж или устойчивост. Якетата 3 в 1 могат да изпълняват функцията на втори и трети слой, както и да се адаптират лесно към климатичните условия и интензивността на натоварване.
Остава да избереш най-подходящата за теб дреха!
Защита за главата, ръцете и краката при лов
Не пренебрегвай защитата на главата, ръцете и краката.
Нашето тяло е устроено така, че в студено време предпазва жизненоважните органи, затова кръвообращението се забавя и крайниците (ръце/крака/глава) се нуждаят от топла екипировка. Раздвижвай често пръстите на ръцете и краката си, за да стимулираш кръвообращението и да ги предпазиш от сковаване от студа.
За главата: по-добре избери шапка без козирка, за да покриеш добре ушите. Най-подходящи са моделите, изработени от топла и изолираща материя като полар или вълна . Като покриеш врата и лицето си, ще запазиш още по-добре топлината, затова кърпата за глава може да бъде полезен аксесоар, който да повиши твоя комфорт.
За ръцете: избери система от два слоя. Можеш да сложиш долни ръкавици под основните – те няма да пречат на стрелбата ти, но ще подобрят изолацията. Ръкавиците без пръсти с капак са добра алтернатива. Тъй като пръстите остават в контакт помежду си, загубата на топлина е по-малка. Друг съвет: не затопляй ръцете си с дъха си. Това ще създаде непосредствено усещане за топлина, но образувалата се влага бързо ще ги охлади и може да причини измръзване..
За краката: обуй чорапи, съобразени с температурата и активността ти, обърни специално внимание на вида на материята (напр. вълна или полиамид). Препоръчваме ти да избереш дълъг модел чорапи.
Изборът на обувки също е важен. Независимо дали ще носиш ботуши или обувки, подплатата с ефект „астраган“, изолиращите подметки и материалите на горната част (кожа, неопрен) защитават краката от влага и предпазват ефективно от студа.
Последен съвет – уормърите. Те могат да се поставят на ръцете и краката, използват се лесно и осигуряват достатъчна топлина в продължение на 5-6 часа, докато стоиш неподвижен при лов на пусия. Необходимо е само да ги подготвиш предварително, тъй като уормърите трябва да се активират около половин час преди употребата им.