7 съвета за преходи с деца
„Кога ще пристигнем?" е въпрос, който всички сме задавали и който всички родители чуват, независимо дали са в колата, или се придвижват пеш.
Скъпи родители, ето 7 съвета как да мотивирате детето си да ходи по-дълго и най-вече да се забавлява по време на разходки в планината.
С тези 7 съвета ще направиш прехода приятен и лек и ще го превърнеш в забавен начин да се погрижиш за здравето на твоето дете и за укрепване на връзката ви. При условие, че имате подходящите обувки и раница, ходенето е безплатно, но и забавно занимание, повод за истинско приключение и за откриване на света.
1. Превърни ходенето по пътеките в забавление
Вместо да предложиш на детето си да отидете на преход, предложи му приключение, което включва разходка. Например дай идея да разгледате обитателите на реката или езерото в парка, да съберете листа за хербарий или да видите дали приятелите му са на детската площадка. Всичко е подходящо, за да има смисъл разходката и да събужда интереса му.
2. Дай на детето крачкомер
За поддържане на доброто здраве на децата се препоръчва да практикуват поне 60 минути на ден умерена активност, каквато е ходенето. Това е равно на около 12 000 до 15 000 стъпки дневно.
Като проследяваш активността на детето си с крачкомер, можеш да си сигурен, че изпълняваш препоръките за поддържане на добро здраве, но също така, че ще събудиш интереса на детето и ще го предизвикаш да прави все повече крачки.
3. Вземи със себе си карта и компас
Можеш да покажеш на детето си къде се намира на картата и как да се ориентира с помощта на компаса. Това е възможност да му възложиш някои отговорности. Благодарение на картата детето може да бъде движещата сила на вашия преход, като избере маршрут. По този начин ходенето остава вълнуващо и стимулира любопитството.
4. Играйте на „Виждам, виждам“
Тази забавна игра за отгатване е истинска класика! Правилата са лесни. Избираш предмет от заобикалящата те среда и казваш "Виждам, виждам нещо, което започва с буквата..." и посочваш първата буква на предмета. Детето трябва да познае какво виждаш, а след това е негов ред да избере предмет.
5. Вземи храна за пикник
Можеш да планираш пикник по време на разходката и да повериш на детето раницата с провизиите. Така то ще се почувства като “голям“ и ще е по-мотивирано. Не забравяй да вземеш със себе си постелка за къмпинг и съдове за къмпинг.
6. Подари на детето си детски фотоапарат
Има чудесни детски фотоапарати за моментни снимки, с които детето ще може да документира всяка разходка и да създаде много спомени от своите приключения. Ще се забавлявате да гледате заедно тези невероятни спомени, когато то порасне.
7. Направи разходката интересна
Ходенето е забавно! Организирай събиране на предмети и лов на съкровища. Можете да събирате листа от определени дървета, шишарки или жълъди. Можеш също да предложиш на детето да преминавате препятствия – ствол на паднало дърво, локва, малък хълм.
Не ходенето е скучно, а равните пътеки, по които липсват изненади!
Добре е да знаеш: по време на всички тези моменти заедно, а защо не и с някой от приятелите му, не забравяй, че твоето дете определя ритъма.
При първите признаци на умора не се колебай да съкратиш разходката или прехода.
По-добре е да запазиш желанието му за други преходи и редовно да се възползвате от всички ползи за здравето на тази активност.