DECATHLON - Блог

Готвене на къмпинг

Решил си да прекараш ваканцията си на къмпинг? Тук можеш да намериш нашите съвети как да направиш готвенето на къмпинг лесно и какви принадлежности са ти необходими. Представяме ти и основни препоръки, свързани с комфорта и безопасността - как да съхраняваш хранителните продукти, как да ги приготвяш и др.

1. Съхранение на хранителните продукти

Лятото и горещите дни са тук, а с тях и почивките сред природата. Важно е хранителните продукти да се съхраняват на хладно. За тази цел предлагаме богат избор от хладилни кутии и чанти. За къмпинг препоръчваме да избереш твърда хладилна кутия – електрическа или класическа.

Ако избереш класическа хладилна кутия или чанта, те съветваме да се запасиш с 2 комплекта блокчета. Докато използваш единия в хладилната кутия, другият трябва да се замразява във фризерите в къмпинга.

Винаги дръж хладилната чанта на сянка и консумирай продуктите своевременно.

Още съвети как да запазиш храната свежа в хладилната чанта ще намериш тук.

Blog Image

2. Приготвяне на храна

Ако ще почиваш на палатка или в бунгало с деца, ти препоръчваме да се снабдиш със стабилни газови котлони за къмпинг, които са пригодени за готвене на открито, оборудвани са а по-големи поставки за съдове и две горелки с по-голям размер. Стабилността на котлона предполага по-голяма безопасност, а по-големите горелки - по-бързо и ефикасно готвене. Поставяй котлона винаги на място, защитено от вятър, и на височина, недостъпна за деца.

Организирай кухненския кът далече от палатката. Дори при дъжд, никога не използвай котлона в палатката.

Никога не изхвърляй празната газова бутилка за туристическия котлон в боклука, занеси я за повторно пълнене или рециклиране.

Blog Image

3. Избор на правилните съдове

Оборудвай се къмпинг комплект за хранене с незалепващо покритие. Тяхната поддръжка е по-лесна в сравнение с обикновените съдове от алуминий, по които храната може да залепне на дъното.

От друга страна, те са податливи на надраскване и трябва да внимаваш повече. Затова винаги използвай само дървени или пластмасови прибори.

Не използвай абразивна гъба при миенето им, тя ще ги надраска. По-добре избери класическа четка и стандартен препарат за миене на съдове.

Blog Image