DECATHLON - Блог

Правила за безопасен шнорхелинг

Шнорхелингът е любимият ти спорт през лятото или ти предстои да го откриеш? Предлагаме ти някои правила, за да се любуваш на морския свят безопасно!

Шнорхелингът е достъпен и забавен спорт, подходящ за цялото семейство. Важното е да спазваш няколко основни правила за безопасност - да си подготвен за непредвидени ситуации в морето и да използваш правилно екипировката си. Затова ти предлагаме да се запознаеш подробно със съветите ни за сигурност при шнорхелинг с плавници.

Предпазни мерки при шнорхелинг

В морето здравият разум е най-добрата предпазна мярка, затова не забравяй:

  • Никога не се гмуркай сам.
  • Проверявай прогнозата за времето.
  • Проучи и набележи предварително безопасно място за влизане и няколко безопасни места за излизане от водата, за да избегнеш риск от наранявания.
  • Не надценявай физическите си възможности.

Преди да тръгнеш, покажи на някой близък къде и кога се очаква да излезеш от водата. Това е важно при непредвидени обстоятелства (например крампи), а също така позволява навременно сигнализиране на спасителите, ако се отклониш от посоката.

Как да избегнеш непредвидени ситуации при шнорхелинг?

Колкото и да е приятно, спортуването сред природата предполага непредвидени ситуации, които могат да окажат влияние върху удоволствието от шнорхелинга. Ето нашите съвети за справяне с тях.

Защити се от студа

Във водата тялото ти се охлажда много по-бързо, отколкото на сушата, затова помисли как да го предпазиш. Препоръчваме да ограничиш продължителността на гмуркане и да носиш горнище, къс или дълъг костюм, съобразени с температурата на водата и ръста ти. Треперенето и посиняването на устните показват, че е време да излезеш от водата, особено при децата, които често не усещат студа.

Предотвратяване на крампи и хипогликемия

Студ, голямо физическо натоварване, умора, алкохол, липса на добра физическа форма, недостатъчна хидратация, стрес, несъобразена екипировка и т.н. Това са само част от причините, които могат да доведат до мускулни крампи. За да ги избегнеш, започни с леки махове с плавниците, съобразени с телосложението и техниката ти. За децата се препоръчва използване на буй за шнорхелинг. Направи загрявка преди сесията, а след нея не забравяй стречинга. Бъди предпазлив и не се отдалечавай много от брега. Правилното хранене също е от голямо значение при шнорхелинг. Обилното хранене и алкохолът преди плуване са потенциално вредни за тялото, дори опасни.

Избягвай студовия шок

В никакъв случай не скачай във водата след продължително излагане на слънце! Дай пример на децата си, като намокриш с ръце първо врата, а после и тялото си.

Рискове, свързани с екипировката за шнорхелинг

Екипировката за шнорхелинг се използва лесно. Въпреки това, неправилната ѝ употреба е свързана с някои рискове. Преди първото използване винаги отделяй достатъчно време, за да прочетеш инструкциите.

Маска за шнорхелинг

Златно правило: никога не се гмуркай с главата напред и с поставена маска за гмуркане. Въпреки че стъклото на маската обикновено е от закалено стъкло (което е до 5 пъти по-здраво и се чупи на малки парченца, за да те предпази от наранявания), има риск от счупване. Ако се гмуркаш на апнея, пусни малко въздух в маската при потапяне, за да изравниш по-бързо и лесно налягането. Освен това, не я стягай прекалено силно. Това няма да възпрепятства проникването на вода, а точно обратното.

Открий перфектната маска за шнорхелинг , която гарантира безопасност и комфорт.

Маска Easybreath

Сред най-иновативните продукти на Subea е маската Easybreath, подходяща за възрастни и деца на възраст над 10 години. Увери се, че маската приляга правилно към лицето, за да осигуриш необходимото удобство при всяка употреба. Правилният избор на размер на маската Easybreath е от съществено значение за нейната непропускливост.

Виж защо тя е любимият продукт на толкова много хора в DECATHLON!

Easybreath - маска само за подводни наблюдения от повърхността!

Напомняме, че тази маска не е подходяща за гмуркане под водата, тъй като ограничава достъпа до носа за извършване на т.нар. „маневра на Валсалва“, която използваме за изравняване на налягането между водата и вътрешното ухо при потапяне. Гмуркачите на апнея и водолазите я използват, като изпращат въздух в средното ухо през Евстахиевата тръба, за да изравнят налягането в ушите.

Шнорхелът - задължителна част от екипировката

Шнорхелът ти се пълни с вода при гмуркане на апнея? След като изплуваш на повърхността, издишай полека в него, за да го изпразниш. Вдишвай дълбоко и бавно, за да преодолееш възможното усещане за задух. Шнорхелът трябва да е поставен перпендикулярно на лицето, за да не поглъщаш вода при вълни.

От основно значение при децата е изборът на детски шнорхел, съобразен с тяхното телосложение. Диаметърът на шнорхела трябва да съответства приблизително на диаметъра на трахеята, който е различен в зависимост от възрастта.

Детските шнорхели Subea се препоръчват за деца на възраст от 6 години до деца с ръст 1,50 м (среден ръст за децата на възраст 14-15 години, но той може много да варира при различните хора). За деца с ръст над 1,50 м се препоръчва употребата на шнорхел за възрастни.

Открий нашия асортимент от шнорхели за деца и възрастни.

Правилна поддръжка на екипировката за шнорхелинг

Редовната поддръжка на екипировката е от основно значение за осигуряване на безопасност при шнорхелинг.

Също като самия шнорхелинг, поддръжката на трите основни елемента – маска, плавници за плуване и шнорхел, е лесна, но задължителна. Тя се състои в:

  • грижливо изплакване;
  • потапяне за няколко минути във вода за премахване на следите от сол;
  • изсушаване на сенчесто и прохладно място.

За шнорхелите с клапан: проверявай за наличието на песъчинки или прах, които биха могли да окажат влияние върху непропускливостта на клапана и съответно затруднено издишане.

Шнорхелингът може да бъде изключително забавен и безопасен, ако следваш тези основни правила и се подготвиш правилно. Наслади се на вълнуващите моменти под водата и не забравяй да уважаваш морската среда и нейните обитатели.