Кога е време да смениш маратонките си за бягане?
Срещат се два типа бегачи - едните носят маратонките си до скъсване, вторите ги сменят като носни кърпички. Всъщност кога наистина трябва да смениш маратонките си за бягане? Истината е някъде по средата и в тази статия ще ти помогнем да я откриеш.
Когато веднъж си намерил подходящите маратонки, е трудно да се разделиш с тях. Добрата поддръжка значително подобрява живота им, но прекаленото износване на подметките може да доведе до напрежение и болка при бягане. Тук сме събрали всичко, което трябва да знаеш за живота и износването на маратонките за бягане, за да бягаш удобно и безопасно по-дълго време.
Фактори, които влияят върху живота и износването на маратонките за бягане
➡️ ТЕГЛОТО НА БЕГАЧА Натоварването върху подметката на обувките за бягане е от 5 до 8 пъти по-голямо от теглото на бегача. Колкото по-голямо е теглото на бегача, толкова по-бързо подметката сляга и губи омекотяването си.
➡️ ВИД НА МАРАТОНКИТЕ Видът на маратонките също е от значение:
- Маратонките с по-плътна и омекотяваща подметка (с много материал) издържат по-дълго.
- По-леките маратонки с подметка от материал с по-малка плътност или по-малко материал ще се износят по-бързо.
➡️ ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА БЯГАНЕТО За един и същи пробег, ако бягаш 3 часа поред, маратонките ти ще се износят по-бързо, отколкото ако бягаш три пъти по 1 час. Слягането на пяната за по-дълго време намалява способността ѝ да възстановява плътността си.
➡️ ЧЕСТОТА НА ТРЕНИРОВКИТЕ Честотата на бяганията също оказва влияние върху слягането на подметката. Колкото по-често бягаш, толкова по-малко време има подметката да възстанови първоначалната си форма, и съответно се амортизира по-бързо.
➡️ ПОЗИЦИЯ НА СТЪПАЛОТО ПРИ БЯГАНЕ Позицията на стъпалото във фазата на опора при всеки бегач
е различна - някои износват маратонките по-бързо в зоната на петата, други - в предната част
и т.н. Най-общо казано, маратонките за бягане се износват по-бързо, ако бегачът се приземява
вертикално (големи вертикални осцилации).
Забележка: вертикалните осцилации съответстват на разстоянието, на което центърът на
тежестта ти се премества по вертикалната ос при крачка. Колкото по-голяма е осцилацията,
толкова по-голямо е натоварването върху ходилата ти, което води до износване на маратонките.
➡️ ВЪЗРАСТ НА МАРАТОНКИТЕ Материалите в обувките за бягане губят качествата си с годините дори и без да ги използваш. Маратонките в добро състояние, които са престояли в шкафа, вече нямат същата устойчивост и същото качество на омекотяването като новите маратонки.
➡️ ВРЕМЕТО И СЕЗОНЪТ Използването на зимни маратонки или летни маратонки също има значение за износването им. Зимните маратонки са създадени да издържат на по-сурови условия като сняг и лед, но подметките им могат да се износят по-бързо върху асфалт. Летните маратонки, от друга страна, са по-леки и проветриви, но могат да се повредят по-бързо при влажни условия. ДРУГИ АКТИВНОСТИ Ако използваш маратонките си за други спортове или за ежедневието, те ще се износят по-бързо. Спортните маратонки, предназначени за различни активности, се износват по различен начин в зависимост от честотата и интензивността на използване. Тъй като честотата и продължителността на активността са важни, дори ако маратонките изглеждат в добро състояние, ще се наложи да ги смениш заради слягането на подметката.
Как да разбереш дали маратонките ти са износени?
Изглеждат ли маратонките ти в добро състояние? Това не е достатъчно, за да се прецени общото износване. Има няколко индикатора, освен евентуални дупки или повредена мрежа, които показват, че е време да смениш обувките си:
Визуално състояние на подметката: необичайно износване в определени зони и подметка, която е станала гладка с течение на времето.
Слягане на подметката: виждат се резки от слягане и има по-малък дроп и омекотяване, отколкото преди.
Усещане: когато започнеш да усещаш неравностите в предната част на стъпалото, е време да смениш маратонките си.
Дискомфорт и болка: ако не променяш темпото и обема на тренировките си, а се появят на дискомфорт или болка, това може да е знак, че е време да смениш маратонките си за бягане.
Един съвет: не чакай, докато почувстваш болка в стъпалата, ставите или мускулите. За да избегнеш риска от нараняване, най-добре е да изчислиш средния пробег на маратонките си, за да можеш да ги смениш в подходящия момент. Ще ти разкажем за това по-долу.
Колко километра средно можеш да пробягаш с маратонките си?
Продължителността на живот на маратонките е различна в зависимост от препоръките на производителя. Понякога е трудно да се разграничи вярното от грешното, но е факт, че износването на едни и същи маратонки може да е различно в зависимост от терена (планински терен, асфалт, писта), колко редовно бягаш и всички останали фактори, споменати в началото на тази статия.
Разбери как да изчислиш личния си пробег, ако винаги бягаш с едни и същи маратонки или ако искаш да сравниш два различни чифта:
- Най-доброто решение е да умножиш броя на километрите, които бягаш на седмица, по броя на седмиците от покупката до пълното износване на обувките, ако тренираш редовно.
- Ако не тренираш редовно, използвай любимото си приложение за проследяване на тренировките (Strava, Garmin Connect, Suunto и др.), за да изчислиш броя на километрите, които си изминал с маратонките.
Когато правиш изчислението за първи път, трябва да следиш за предупредителните знаци, които ти подсказват, че животът на обувките ти е към края си. След това е лесно, просто следиш километрите.
Разгледай всички продукти за бягане и се екипирай за следващото си предизвикателство.